Üye Ol  Yardım  İletişim 


KaliteForum.Com Kaliteli Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz..
Kaliteforum kurulmuş olduğu 2015 yılından itibaren kaliteli bilgi ve paylaşımı kendine felsefe edinmiş bir forum sitesidir.
Kendisini her geçen gün yenileyerek kullanıcılarına daha iyi ve daha kaliteli hizmetler sunmak için çabalamaktadır. Forum içerisinde Tarihten Edebiyata, Bilimden Teknolojiye, Kitaptan Sanata ve daha birçok konu hakkında yapılmış olan paylaşımları okuyabilir aynı zamanda bu konular hakkında görüş ve önerilerinizi belirtebilir, yeni konu başlıkları açarak kullanıcılar ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
Sitemize üye olmadan konuları görüntüleyebilir, linklere ulaşabilir ve ilgilendiğiniz konuları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.
Diğer işlemleri gerçekleştirebilmek için üye olmanız gerekmektedir. KaliteForum.Com 'u tercih ettiğiniz için teşekkür eder iyi forumlar dileriz...

DUYURULAR

Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz.
Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
+ Yeni Konu Aç 


28-10-2017, 15:42,
chrome windows 10
CRown
*******
Administrator
Kullanıcı Avatar
Üye No: 2
Mesajları: 358
Konuları: 329
Üyelik tarihi: Mar 2015
Forum Puanı: 0
Website:
http://www.kaliteforum.com
Sosyal Ağ:
Şehir: İstanbul
İlgi alanı: Yazar

Edilen Teşekkür: 0
Alınan Teşekkür: 2
Level: 17 [LevelLevel]

Çevrimdışı

#1

Yıldırım Savaş Taktiği BLITZKRIEG

Facebookta paylaş

[Resim: ByyJ8L.jpg][Resim: nJJzEB.jpg]
Yıldırım savaşı (Blitzkrieg) Nazi Almanyası'nın ikinci dünya savaşında uyguladığı başarılı sonuçlar aldığı savaş taktiğidir.Yıldırım savaşı, ikinci dünya savaşı'nda Almanların savaş doktrinidir.Bunun amacı hızlı ve ani saldırılarla düşmanın düzenli bir savunma kurması engellemek, sonra da hızlı bir şekilde yok etmektedir.Birinci dünya savaşında uygulanan siper savaş yöntemine karşı geliştirilmiştir. Özellikle Fransa'nın hemen işgal edilmesi bu savaş stratejisi sayesindedir.Fransızların
çok güvendiği Majino hattı bu doktrin ile aşılmıştır.Tankların, uçakların ve zehirli gazların gelişmesiyle siper savaşları terkedilmiş, çok hareketli savunmaya geçilmiştir.Almanların bütün savaş araçları ikinci dünya savaşında bu doktrin üzerine üretilmiştir.Blitzkrieg başarılı olabilmesi için 4 önemli koşul vardı.İyi arazi, iyi hava desteği, iyi lojistik.Bu savaş doktrini batı cephesinde çok etkili olmasına karşın Sovyet arazisinin karlı, çamurlu lojistik desteğin sıkıntı olması sebebiyle başarısız olmuştur.Batı cephesinde ise hava üstünlüğünü zamanla kaydedilmesi, Almanların yenilmesini sağlamıştır.Yıldırım savaşı(Blitzkrieg) 2 tane kural üzerine inşa edilmiştir.Bunlardan biri tankların birinci savaş aracı olarak kullanılmasıdır.Askeri çevrelerde genel kabul gören prensibe göre tanklar piyade destekleyici bir unsur olarak görülmektedir.Ancak bu doktrinde tanklar tam tersi piyadelerin ilerlemesini kolaylaştırmak yerine piyadeler tankların ilerleyişini kolaylaştırmak için görevlendirilmiştir.Yani tank birlikleri, birinci savaş araçları, diğer tüm savaş araçları piyade tugayı tank birliklerin harekatını desteklemek için kullanılacaktır.Nazi Almanyası'na Panzer lakabı takılmasının sebeplerinden biri de budur.Panzer tümenleri oluşturma yolu izlenmiştir.
Yıldırım savaşı(Blitzkrieg) düşman kuvvetlerinin savaş alanında imhasına yönelik değil, düşmanın savaşı devam ettirme azmi ve olanaklarının tahribine yönelik dolaylı bir stratejidir.Yani düşman hattının en ileri unsuruna kadar gider ve geriden imha eder.
Nazi Almanya'sının bu doktrinin amacı çok daha hızlı hareket edebilmek, düşman ateşine rağmen bu hareket kabiliyetini korumak.Saldırıyı derinlemesine düşman içine yönlendirmek gereklidir bu ancak sürpriz bir unsur sayesinde gerçekleştirilebilir buda tanktır.Yıldırım taktiği Polonya işgalinde ve Çekoslovakyanın alınmasında çok etkili olmuş, Polonyalılar daha ne olduğunu anlamadan yenilmişlerdir.Blitzkrieg yoğun bir hava saldırısı ve üstüne kurulur.Hava üstünde kurulmadan yıldırım harekatı başarısız olmaya mahkumdur.Bu sırada bütün cephe boyunca topçu ateşi ve tank saldırıları gerçekleştirerek düşmanın, ateşin nerden geleceğini anlaması engellenir.İstihdam birlikleri ana saldırı hattı üzerindeki engellere ağır tank desteği ile temizler ve açılan gediklerden içeri mekanize birlikleri ilerler.İlerleyen birliklerin başında tabiki yine tanklar ve bindirilmiş piyadeler yer alır.Bu birlikler içeriye doğru ilerledikçe arkadan gelen piyade ve anti tank birlikleri yanları açılır ve ilerleyen hattın arkasını korur.Zorlu engellerle vakit kaybetmezler onlar arkadan gelen piyadeleri bırakılır amaç adı üstünde yıldırım gibi hareket etmektir.
Blitzkrieg savaş harekatı, doğu cephesinde Sovyetlerin zorlu arazisi, batıda ise hava üstünlüğü nün kaybedilmesi nedeniyle başarısız olmuştur.Hızla kazanılan topraklar aynı hızla kaybedilmiştir.


CRown imzası

Bu üyeye Forum Puanı ver Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı yaparak cevapla Alıntı Yap
Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
+ Yeni Konu Aç 


Bookmarks / Yer imleri

Foruma atla:


  • 5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin
  • paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması
  • halinde paylaşan kişi yada kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by MyBB, MyBBTürkiye All Rights Reserved.
Conformation: ScarecrowDesign | Making arrangements: rascoLn
2015-2018 KaliteForum.Com | Tüm Hakları Saklıdır...