Üye Ol  Yardım  İletişim 


KaliteForum.Com Kaliteli Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz..
Kaliteforum kurulmuş olduğu 2015 yılından itibaren kaliteli bilgi ve paylaşımı kendine felsefe edinmiş bir forum sitesidir.
Kendisini her geçen gün yenileyerek kullanıcılarına daha iyi ve daha kaliteli hizmetler sunmak için çabalamaktadır. Forum içerisinde Tarihten Edebiyata, Bilimden Teknolojiye, Kitaptan Sanata ve daha birçok konu hakkında yapılmış olan paylaşımları okuyabilir aynı zamanda bu konular hakkında görüş ve önerilerinizi belirtebilir, yeni konu başlıkları açarak kullanıcılar ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
Sitemize üye olmadan konuları görüntüleyebilir, linklere ulaşabilir ve ilgilendiğiniz konuları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.
Diğer işlemleri gerçekleştirebilmek için üye olmanız gerekmektedir. KaliteForum.Com 'u tercih ettiğiniz için teşekkür eder iyi forumlar dileriz...

DUYURULAR

Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz.
Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
+ Yeni Konu Aç 


31-03-2015, 01:27,
unknown unknown
CRown
*******
Administrator
Kullanıcı Avatar
Üye No: 2
Mesajları: 358
Konuları: 329
Üyelik tarihi: Mar 2015
Forum Puanı: 0
Website:
http://www.kaliteforum.com
Sosyal Ağ:
Şehir: İstanbul
İlgi alanı: Yazar

Edilen Teşekkür: 0
Alınan Teşekkür: 2
Level: 17 [LevelLevel]

Çevrimdışı

#1

Puslu Kıtalar Atlası

Facebookta paylaş

[Resim: 20150320201641_puslu3.jpg]

Türkiye’de 2000’li yılların ortalarından itibaren büyük yayınevlerinin çizgi romana sahip çıkması, bu yayınevleri tarafından yapılan tanıtım ve dağıtım faaliyetleri ve nihayetinde bu çizgi romanların nispeten ucuz sayılabilecek fiyatlarla satışa sunulması çizgi romanın popülaritesini ve sirkülasyonunu artırdı. Bu süreçte yabancı çizerlerin kaleminden çıkan pek çok (başarılı-başarısız) uyarlama da yayımlandı. Hatta bu arada Türkçe edebiyat eserlerinden de uyarlamalar yapıldığına tanık olduk. Bu uyarlamaların niteliğiyle ilgili değerlendirmeleri bir başka yazıya bırakarak hemen şu tespiti yapmak mümkün: Puslu Kıtalar Atlası bu uyarlamalar, hatta ülkemizdeki tüm çizgi roman tarihi içinde çok ayrıcalıklı bir yerde duruyor. Neden mi? İşte sebepleri:

Her şeyden önce, İlban Ertem bir edebiyat uyarlamasının çizgi romana aktarılmasında düşülebilecek en büyük tuzaklardan birine, yani “birebir uyarlama” tuzağına düşmüyor. Bir edebiyat eserinin çizgi roman uyarlamasını “başarısız” kılabilecek bu yaklaşım, hikâyeyi parçacıklara ayırıp her bir parçayı anlatım kutularıyla resimleme esasına dayanıyor. Bu yaklaşımda iç diyaloglar ve diyaloglar da aynen muhafaza edilmek istendiği için çizgi malzemesi çoğu zaman uzun diyaloglara feda ediliyor. İlban Ertem bunu yapmıyor. O, İhsan Oktay Anar’ın sözcüklerle yarattığı dünyadan farklı ve çizgiyle örülmüş bir başka dünya yaratıyor. Ancak yarattığı bu çizgi dünyası romanda kurulan dünyaya ters düşmüyor, aksine onu tamamlıyor. Sanki Ertem ve Anar aynı manzarayı dürbünün farklı uçlarından seyrediyor gibi. Kitabın kapağında sadece İlban Ertem'in isminin yer alması, bu yarattığı farklı ve kendine özgü dünyanın yazar tarafından da kabul gördüğünün ve hakkının verildiğinin göstergesi.


CRown imzası

Bu üyeye Forum Puanı ver Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı yaparak cevapla Alıntı Yap

11-01-2018, 17:19,
chrome windows 10
nomerci
Kayıtlı Üye
Kullanıcı Avatar
Üye No: 410
Mesajları: 11
Konuları: 1
Üyelik tarihi: Jan 2018
Forum Puanı: 0
Website:
http://www.bilgisayar-servisi.org/esenler-bilgisayar-servisi.html
Sosyal Ağ:
Şehir: Adana
İlgi alanı: Yazar

Edilen Teşekkür: 0
Alınan Teşekkür: 0
Level: 2 [Level]

Çevrimdışı

#2

RE: Puslu Kıtalar Atlası

Facebookta paylaş

güzel konu olmuş


nomerci imzası

Bu üyeye Forum Puanı ver Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı yaparak cevapla Alıntı Yap
Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
+ Yeni Konu Aç 


Bookmarks / Yer imleri

Foruma atla:


  • 5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin
  • paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması
  • halinde paylaşan kişi yada kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by MyBB, MyBBTürkiye All Rights Reserved.
Conformation: ScarecrowDesign | Making arrangements: rascoLn
2015-2018 KaliteForum.Com | Tüm Hakları Saklıdır...